Jak efektivně prát

23.02.2017

Chcete mít prádlo nejen vyprané, ale i čisté? 

Základem úspěchu je mít vyčištěnou pračku. Existují speciální čističe pračky, které odstraní usazeniny od vodního kamene a plnidel v pračce i v odpadním systému. Tím, že bude ohřívací těleso čisté se snižuje doba ohřevu a tím 
i energetická náročnost

Dalším důležitým bodem je volba pracích prostředků
Přijdete do obchodu a zastavíte se před mega regálem, znáte to? Jak poznat ten správný, který bude odpovídat vašim představám a potřebám? Čeho si všímat při jejich výběru? Jak poznat kvalitu? 

Čeho si všímat při výběru prostředků na praní


Plnidla

  • Prací prášky, které jsou běžně k dostání, jsou plněny tzv. plniči
    v poměru 70:30, z čehož 30% je prací prostředek, který pere vaše prádlo a 70% je plnič, abyste měly pocit, že si domů nesete těžký balík. Plniče jsou ve většině případů soda, u levnějších výrobků drcené sklo a peří. Vzhledem k tomu, že je vaše tělo většinu času oblečeno
    do prádla (z něhož se při praní plnidla nedostanou), už je vám jasné, proč jsou někteří lidé na určité prostředky alergičtí?
  • Koupili jste si někdy prací prostředek v Rakousku nebo Německu
    a zdálo se vám, že pere lépe? Ano, je plněn v obráceném poměru, 30:70, z čehož je 30% plnič a 70% prací prostředek.
  • Jak poznat přípravek bez obsahu plnidel? Je označován jako koncentrát, koncentrovaný prací prostředek.
  • Koncentrát má výhodu v tom, že stačí podstatně menší dávka prostředku. Koupíte si tedy opravdu jen to, co potřebujete k praní, nenosíte domů těžké balíky. Dále šetří pračku, protože se v ní neusazují plnidla. A ani na prádle neulpívají plnidla, je měkčí, příjemnější na nošení

Fosfáty

  • Fosfáty škodí zejména na vodních plochách, kam se dostávají ze spodních vod, 
    z odpadních odfiltrovaných vod a způsobují růst vodní řasy a následnou toxicitu vody, která je zdraví škodlivá.
  • Jak poznat přípravek bez obsahu fosfátů? Výrobci uvádějí na obalu, může se objevit 
    i jako "phosphate free"

Ekologie a testování prostředku na zvířazech - pro některé, a přijde mi, že jejich počet v poslední době hodně stoupá, je i tato vlasnost důležitá. Jakou po sobě zanecháte uhlíkovou stopu? Prostředí, ve kterém žijete, můžete ovlinit, tak proč mu škodit? 

Jaký druh prostředku?

Prášek / gel / tablety? Zde záleží spíše na vaší preferenci, na co jste zvyklí.
Ať tak nebo tak, po zkušenostech doporučuji dát přípravek do odměrky
(bez ostrých rohů) a přidat přímo do bubnu pračky. Prostředek tak neulpívá
v přihrádce a dostane se přímo k prádlu. Pak se neusazuje a nezanáší přihrádku.

Ještě pár slov ke speciálním přípravkům - na sportovní oblečení, softshell, péřové bundy atd. Zde se opravdu doporučuje používat speciální přípravek pro zachování vlastností materiálu.

Aby bylo prádlo voňavé a měkoučké

Ano, řeč je o aviváži. Prádlo provoní a změkčí. Existují i aviváže s kondicionérem, který ještě navíc usnadňuje žehlení. Někdo nemusí mít rád vůně aviváží a přesto by chtěl prádlo změkčit? Vyrábí se i aviváž bez parfemace. Je možné koupit i koncentrát aviváže. 

Závěrem a osobní tip

Vyplatí se věnovat čas výběru prostředků, které používáte? Vždyť se jedná 
o vás, o vaši rodinu a zdraví. Ale i o prostředí, ve kterém žijete a spoluutváříte jej. V další řadě i finanční stránka není nepodstatná. A lze najít kvalitní přípravky za rozumnou cenu. V dnešní široké nabídce se člověk nejprve potřebuje zorientovat a dát výběru určitý čas. Ale pak, když správně vybere, už jen nakupuje osvědčené :-)

Mým osobní tipem jsou prací prostředky od českého výrobce ekologické drogerie a kosmetiky. Jsem ráda, že svým nákupem podporuji českou firmu, kvalitní výrobky jsou vyráběné u nás a ani doprava zboží nezatěžuje ovzduší tolik, jako ze zahraničí.
Více informací a tip na levnější nákup zde

© 2016 Čistota bez kompromisů.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky