Probuďte se konečně

04.04.2017

Ale opravdu. A nemám na mysli jen vstát ráno z postele a jít do práce nebo školy.

K napsání tohoto článku mě vede dnešní čekání v čekárně u lékaře (jen pravidelná kontrola). Čekárna je společná pro několik ordinací, od praktického lékaře, zubaře, alergologa po internistu a nevim koho ještě. 

Co mě ale zarazilo - počet lidí, kteří mají nějaký zdravotní problém, a doba čekání. Nakonec, ta místnost je pojmenovaná trefně, jak sdělila sestřička jednomu z netrpělivých příchozích: u lékaře se prostě čeká. A tak tam čekají, je jich spousta, každý ordinační den... 

Bylo mi jich líto. Nevím, jestli víc dětí s alergiemi, kteří jsou dopovány kortikoidy, nebo pracujících, kteří chvátají z práce a zase do práce (a přitom zdraví by mohli žít i pracovat a nezameškat hodiny), nebo babiček a dědečků o hůlce, s bolestmi a sotva chodících. 

Proč ale??? Musí? Nebo neví, co udělat jinak? Aby místo návštev lékaře užívali život aktivně, vitálně a ve zdraví. Tedy nic proti preventivním kontrolám nebo náštěvě lékaři při akutním problému. Mám na mysli chronické nemoci, dlouhodobé užívání léků a zodpovědnost předanou do rukou zdravotnictví.

Je fakt, že ve škole se učí lecos (vzpomeňte si, co z toho v životě opravdu potřebujete a používáte), ale nauka ke zdraví, pohodě, spokojenému životu jaksi chybí. Je skvělé, že zavedli výchovu ke zdraví, ale v praxi ji často učí někdo, na koho "zbyla", třeba nově nastupivší matikář nebo tělocvikář. A učí ji někdo, kdo je sám příkladem?  

5x jinak

1. Převezměte zodpovědnost za svůj stav. Uvědomte si, že můžete ovlivnit to, jak se cítíte, jak vám je, a dovolte si to. Věřte si. 

2. Zjistěte příčinu potíží a tu lečte. Ne následky. Nemoc je nerovnováha, tělo volá o pomoc. Ale za pravidelný ibalgin na bolest hlavy vám fakt nepoděkuje.
Tady pomůže specialista, který má výsledky, který nejen léčí, ale uzdraví. Takový se pozná většinou tak, že se k němu jen tak nedostanete. Na poliklinice ho zpravidla nenajdete (ani nepotkáte, léčí se efektivně a jinak). 

3. Dělejte věci jinak. Dělat věci stejně a očekávat jiný výsledek je bláznovství. Podívejte se, co jíte a jak vám to prospívá. Jaké přípravky používáte na úklid, praní, jakou kosmetiku. Přečtěte si složení, rozumíte, co všechno obsahuje? A co tam pomáhá a co je jen levné cosi, co vám škodí. Pro začátek mrkněte třeba na škodlivé látky v drogerii - ke stažení na úvodní straně webu.
Bez kompromisů vyházejte, co vám nesvědčí. A vaše tělo i mysl vám poděkuje.

4. Podporujete se? O tom v dřívějším článku.

5. Přejte si správně a dostanete. Doporučuju přečíst tuto knížečku, pro malé i velké, každý si v ní najde, co potřebuje. Zařadila bych ji do vyučovacích osnov mezi doporučenou literaturu hned za Honzíkovu cestu :-)

Závěrem

Je na Vás, jak se cítíte, po těle i duši. Máte možnost volby, jak se chcete mít. Tak se probuďte a vyberte na jedničku :-)

A vy, kteří už víte, inspirujte, šiřte dál mezi ty, kteří jsou na cestě k probuzení.